Moc zasiadania w kręgu

Wyobraź sobie, że siedzisz w kręgu z innymi kobietami, które być może widzisz po raz pierwszy w życiu, niektóre z nich mogą Ci być bliskie i znane. Wyobraź sobie, że przez dwie godziny dzielisz z tymi kobietami swój cenny czas, słuchając i dzieląc się opowieściami prosto z serca. Niektóre z tych historii mogą być inspirujące, niektóre głęboko poruszające, niektóre pozostawią Cię obojętną. Pewne jest, że wszystkie opowieści wypowiedziane czy pomyślane, w przestrzeni uważnej obecności, nabierają specjalnego znaczenia.

Jak to się dzieje?

Ha! Nie ma pojęcia, choć doświadczyłam tego nie raz. Jedno jest pewne – kobiety od wieków spotykają się z innymi kobietami, żeby być razem, tak jak robiły to nasze przodkinie przez tysiące lat.

Gdy tancerz tańczy, świadek patrzy z czułą uważnością

Lubię myśleć o zasiadaniu w kręgu jak o praktyce ruchu autentycznego. Odwołując się do tego porównania, widzę zasiadające w kręgu osoby zarazem jako Świadków, jak i Poruszających Się. W przestrzeni kręgowego spotkania, siedząc obok siebie, zabierając głos, dzieląc się swoimi historiami lub po prostu słuchając, mamy niepowtarzalną okazję, by doświadczyć uważnej obecności, na którą tak często nie mamy czasu na co dzień. Zupełnie jak w praktyce ruchu autentycznego, gdzie kiedy tancerz tańczy, świadek patrzy z czułą uważnością…

A uważnie…

…nie znaczy bezrefleksyjnie, słodko i wyłącznie przyjemnie. Myślę, że zasiadanie w kręgu jest jak przygoda, podczas której podejmujemy wysiłek i ryzyko spotkania się ze sobą i innymi, w lewinasowskim twarzą w twarz, serce do serca. Krąg to miejsce, gdzie jak w laboratorium alchemii naszych myśli i emocji możemy zaobserwować co pojawia się w nas, gdy współtworzymy przestrzeń, której jedną z zasad jest brak oceniania i szacunek do innych. Krąg uczy jak słuchać z serca i mówić o rzeczach najważniejszych. Reszta jest milczeniem.

Moc kręgu

Na szczęście dla świata i nas samych, coraz częściej słyszy się o tym, że ktoś zwołuje krąg. Najczęściej to spotkania kobiet, ale zdarzają się i kręgi ludzi (np. w Cud Grochów). W trakcie swoich warsztatów zawsze zaczynam spotkanie od kręgu i zawsze nim kończę. Krąg jest jedną z technik ekspresyjnych, która wspaniale wpisuje się w zajęcia w pracy z ciałem i emocjami. Masz ochotę spróbować? Wygoogluj lub wyszukaj na facebooku kręgi kobiet w swojej miejscowości i przyjdź na spotkanie. Możesz też doświadczyć jakości spotkania w kręgu na jednych z moich warsztatów (zobacz jakie warsztaty odbędą się w najbliższym czasie). I niech moc kręgu będzie z Tobą!