Jak dbać o balans każdego dnia

To nie są łatwe czasy dla nas, kobiet. Coraz częściej się mówi o tym, że popandemiczny kryzys ma płeć, a koszty epidemii, które poniosłyśmy w skali globalnej są ogromne. Wiele z nas straciło pracę lub z niej zrezygnowało, a te, które zachowały ciągłość zatrudnienia, boleśnie odczuło ciężar łączenia pracy z życiem rodzinnym. Pogorszenie sytuacji kobiet widać już w najnowszych badaniach,            w których pojawiła się zwyczajna niezwyczajna figura Matki Polki Pandemicznej. Zresztą, nie musimy sięgać po badania. Wystarczy rozejrzeć się dookoła lub…spojrzeć w lustro. Któż z nas jej nie zna?

Matka Boska Pandemiczna

Pandemia wymusiła na wielu kobietach, by łączyły swoje nowoczesne życie z rolą tradycyjnej pani domu. Wydaje się, że zupełnie naturalnie służbowe laptopy kobiet wylądowały na kuchennych stołach, tylko po to, by w chaosie codzienności móc żonglować swoim czasem i energią pomiędzy kuchnią, a wirtualnym biurem. Z dnia na dzień stałyśmy się wymagającymi nauczycielkami wspierającymi w zdalnym nauczaniu, sumiennymi sprzątaczkami, niestrudzonymi kucharkami, nierzadko ofiarnymi pielęgniarkami, pomysłowymi organizatorkami życia rodzinnego i lojalnymi pracowniczkami wyrabiającymi nadgodziny.

Ile można?

Pracując na dwa etaty równocześnie ledwo zipiemy, dokładając do pieca zmęczenia, poczucie winy, smutek, frustrację i strach. Tak daleko nam do work-life balance, tak blisko do wypalenia i depresji. Zignorowanie pierwszych symptomów – ciągłego napięcia, rozdrażnienia, przemęczenia czy problemów z koncentracją – może prowadzić do dalszych bardzo poważnych konsekwencji. Przy tak dużym obciążeniu mogą pojawić się również problemy ze snem, bóle głowy i kręgosłupa, nadmierny apetyt lub jego brak. Jeżeli czujesz, że to o Tobie, to wiedz, że najwyższy czas wcisnąć hamulec i zadbać o balans w swoim życiu.

Zatrzymaj się

To naturalne, że łącząc tak wiele życiowych ról straciłaś życiową równowagę. Któżby jej nie stracił! Teraz czas ją odzyskać. Na początek – zatrzymaj się. Pędząc przez życie często tracimy z oczu to, co najważniejsze. Daj sobie czas na rozejrzenie się po swoim życiu. Niech Twoim kompasem będzie to, co dla Ciebie najważniejsze. No właśnie – co jest dla Ciebie najważniejsze w tym momencie? O co chcesz szczególnie zadbać? Czy jest to praca? Rodzina? Zdrowie?

W kontakcie ze sobą

Bez względu na to, co obecnie wyznacza kierunek Twojego życia, pamiętaj, że Twój wewnętrzny spokój zależy nie od tego, co dzieje się w świecie zewnętrznym,             a w wewnętrznym krajobrazie Twojego ciała, emocji i umysłu. Dlatego zapraszam Cię, żebyś dała sobie luksus spotkania ze sobą i pogadania jak z przyjaciółką, o którą się martwisz. Wiesz, że jest przeciążona i że potrzebuje zwolnić. Wiesz, że możesz być wobec niej szczera. Hej, jak się dziś czujesz? W którą stronę galopują Twoje myśli? Jak Twoje zdrowie? Przyjrzyj się trzem obszarom swojego życia związanym z Twoim ciałem, emocjami i umysłem.

Ciało

Zastanów się i złap kontakt z tym jak się czujesz w swoim ciele. Jaki jest stan Twojego zdrowia – czy od dłuższego czasu męczą Cię trudne do wyleczenia infekcje, czy praktycznie nie chorujesz, czujesz się zdrowa i pełna sił? Kiedy ostatnio zrobiłaś badania? Czy zjadasz zbilansowane posiłki, dbasz o to, żeby pić co najmniej 2 litry płynów dziennie? Czy masz czas na ruch? Czy się wysypiasz?

Emocje

A jak wygląda Twój emocjonalny balans? Czy często odczuwasz lęk i wahania nastroju? Jak oceniasz swoje samopoczucie? Czy czujesz się emocjonalnie stabilna? Kiedy ostatnio się śmiałaś? W jaki sposób dbasz o swoje relacje z bliskimi? A w jaki sposób oni dbają o Ciebie? Czy masz czas tylko dla siebie?

Umysł

Czy na co dzień myślisz pozytywnie, czy na Twoje myśli padł cień lęku i przygnębienia? Zauważ, czy jesteś w stanie się skoncentrować na wykonaniu zadania, czy czujesz się za bardzo rozproszona? Jak to się przekłada na jakość Twojej pracy? Jesteś zadowolona z efektów swojego zawodowego działania? A może praca jest dla Ciebie drogą przez mękę?

Pamiętaj! Już samo nazwanie tego jak się czujesz przybliża Cię do odzyskania wewnętrznego balansu. Jeżeli jesteś gotowa na więcej, spróbuj poszukać Twoich sposobów na utrzymanie Twojego ciała, umysłu i serca w równowadze. Wiedz, że nie jest to zadanie na jedno popołudnie, a całe życie. Jest o co się starać. Do wygrania jest wewnętrzny spokój, zdrowe ciało i skupiony na zadaniach umysł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *